Pulpa Nasıl İltihaplanır?

Pulpa Nasıl İltihaplanır?

Minede oluşan çürükler tedavi edilmez ise, mine tabakasının altındaki dentin tabakasına geçerler. Dentin tabakası ağrı yoluyla bizi uyarmasına rağmen oluşan çürük yine tedavi edilmezse bu kez mikroorganizmalar pulpaya doğru hareketlenirler. Bu sırada pulpa kendini korumak için çeşitli yolalrı devreye sokar. Bu yollardan biri de ağrı yolu ile bizi uyarmaktır. 

Pulpada iltihabın oluşmasının bir başka yolu tarvmadır. Dişe gelen bir darbe, kök ucundan dişin köküne giren damar ve sinirlerin kopmasına, böylece dişin canlılığını yitirmesine neden olabilmektedir. Bu durumu herhangi bir yolla mikroorganizmaların eklenmesi pulpanın iltihabına neden olur.

Bir dişin enfekte olduğu nasıl anlaşılır?

Dişte soğuk ve sıcak yiyecek ve içeceklere karşı oluşan ağrılarda iltihaptan ve iltihap başlangıcından söz edilebilir. Yine dişerlde meydana gelen aşırı renk değişimleri iltihap belirtisi olarak algılanabilir.

Bunların dışında çürüğün pulpaya kadar ulaştığı ama tedavi edilmeyen dişlerde, enfeksiyon kök ucundan çene kemiğine ulaşır ve yüzde küçük veya büyük şişlere neden olabilir. enfeksiyonla mücadele de diş hekiminin yaptığı işlemlerin yanı sıra antibiyotik kullanımı da uygundur.

Genel kanı, yüzde şiş oluşturan dişin, şiş indikten sonra çekilmesi gerektiğidir. Oysa bu çok eskide kalmış bir düşüncedir. Bu tür büyük enfeksiyonlara neden olan dişler bile kanal tedavisi yapılarak ağızda tutulabilir ve bu dişte aynı ağızdaki sağlıklı diş gibi size yıllarca hizmet edebilir.

dis-enfeksiyonu

Resim 1: Pulpası iltihap almış enfekte durum

 

Paylaş : facebook Twitter

Dentamar Ağız ve Diş Sağlığı Poliklinik Hizmetleri © 2017 | Tüm Hakları Saklıdır.