Lamine Veneerler Kimlere Uygulanır?

Lamine Veneerler Kimlere Uygulanır?

Lamine veneerler lamine isminden geldiği gibi dişin ön yüzünde çok ince bir tabaka halinde yapılan estetik kaplama işlemidir. Dişin ön yüzeyinden bütün dişi kesmek ve küçültmek yerine daha koruyucu bir yaklaşımla dişin sadece ön yüzeyinde çok ince bir tabaka aşındırma yapılarak oraya minik bir porselen plak ile yapılan kaplama işlemidir. Lamine veneerler kimlere yapılır? Bunun çok özel vakaları vardır özellikle diastema diye adlandırdığımız diş arası açık olan ve kötü görünümü ortadan kaldırmak için yapılır. Dişinde renkleşme olan, dişler arasında diastema olan ve dişlerde olan hafif çapraşıklıklarda uygulanır. Bu uygulamadan büyüme gelişimini tamamlamış herkes faydalanabilir

 1. Lamine veneerlerin tedavi süresi nedir ?
  Lamine veneerler ortalama 2-3 seansta tamamlanır. Bu da tahmini 1 hafta 10 gün gibi bir süredir, hasta ilk geldiğinde dişlerin ön yüzeyinde hafif aşındırmalar ile kesim işlemi yapılır sonrasında bir ölçü alınır, bu ölçüye göre lamineler hazırlanır sonrasında 2. Seansta bu yaprak porselenler dişlerin üzerine yerleştirilir ve estetik uyumu sağlanır ve cila işlemi için laboratuvara gönderilir. 3. Ve son seansta yapıştırma işlemi yapılır ve tedavi tamamlanmış olur.

 2. Lamine benzerlerin avantajları ?
  Lamine veneerler diş dokusunda minimal oranda aşındırmaya izin verdiğinden sağlıklı dokuların korunmasını sağlar. Klasik porselen restorasyonlara göre daha az invaziv girişimlere izin verir. Doku cevapları mükemmel ve yüzey özelliklerinde doğal dişe çok yakındır, yine porselen lamineler ışık iletimini doğal dişe benzer biçimde sağladıklarından estetik sonuçlarda yüz güldürücüdürler.

 3. Lamine veneerlerin bakımı ?
  Lamine yapılmış bir diş veya kaplama yapılmış bir dişin zaman içerisinde çürümesi şu şekilde söz konusu olabilir ;aynı şekilde nasıl kendi dişlerimize bakıyorsak lamine veya kaplama yapılan dişe aynı şekilde bakmamız lazım, normal bir dişin çürüme ihtimali nasılsa lamine yapılmış dişin çürüme ihtimali aynı şekildedir.

 4. Lamine veneerler neden tercih edilmeli ?
  Normalde diş kesiminde kaplamalarda veneer kronlarda dişin dört bir tarafından kesim yapılmaktadır . Lamine uygulamalarında ise çok az bir miktar kesim yapılır. Bu yüzden kaplama kronlara oranla daha çok tercih edilir. Estetiğin çok iyi olması, çok ince olduğu için dişe uyumlu olması,hastanın çok çabuk alışması gibi avantajları da daha çok tercih edilmesini sağlar.

 5. Lamine veneerler ağız kokusu yapar mı ?
  Diğer uygulamalarda olduğu gibi hekim tarafından iyi yapıldığı sürece ve hasta ağız hijyenine dikkat ettiği sürece ağız kokusu yapmazlar.
Paylaş : facebook Twitter

Dentamar Ağız ve Diş Sağlığı Poliklinik Hizmetleri © 2017 | Tüm Hakları Saklıdır.