Lamine Porselen Diş Tedavisi

18-11-2016

Lamine Porselen Diş Tedavisi

Diş yapısında görünümünüzü etkileyen çeşitli bozuklukların giderilmesi için yapılan yaprak porselen kaplama işlemine lamine denir.

Lamine diş son derece estetik bir görüntü kazanmanıza yardımcı olur. Dişinizde var olan yapısal bozukluklar dişin ön yüzeyine ince porselen tabakanın yapıştırılması ile giderilir. Uygulanan laminat kaplamalar düşlerinizin güzel görünmesini sağlar. Bu kaplama işlemi yapılırken dişin sadece ön yüzeyi kesilir arka ve yan yüzeylerine müdahale yapılmaz. Yapıştırılacak porselenin rengine siz karar verebilirsiniz. Yapılan işlemin estetik olmasına dikkat edilmektedir. Diş ile ilgili yapılan tüm işlemler içerisinde en sağlıklı ve estetik olan yöntem lamine kaplamadır. Diş tedavilerinde en çok tercih edilen yöntemdir.

Bu tedavi yöntemi genellikle ön dişlere uygulanmaktadır. Diğer dişlere nazaran ön dişlerde oluşan renk bozuklukları dikkat çekmektedir. Çoğu kişi diş beyazlatma işlemlerinde sonuç alamamaktadır. Ön dişler birbirinden ayrıksa ya da herhangi bir kırılma meydana gelmiş ise yine lamine yöntemi uygulanır. Daha önceden tedavi görmüş dişlerde eski dolguların sararması, renk bozukluğu oluşturması da bu yöntemin tercih edilme nedenleri arasında yer alır. Çoğu insan diş ile ilgili çekincelere sahiptir. Bu yüzden de ortodontist tedaviyi kabul etmekte zorlanırlar. Böyle hastalar için yine bu yöntem oldukça ağrısız ve kolaydır. Diş tedavisinde dişin ihtiyacına uygun yöntem seçilmelidir. Diş hekimlerinin hastanın ruhsal durumunu da göz önünde bulundurmaları gerekir.

Lamine diş tedavisini uygulamak için belirli bir yaş sınırı yoktur. Ancak bazı durumlarda bu tedaviyi uygulamak sakıncalı olabilir. Diş eti rahatsızlıkları, diş gıcırdatma, diş sıkma, tırnak yeme ve çene bozuklukları olan hastalarda lamine tedavisi uygulanmaz. Bu yöntemin uygulanabilmesi için belirtilen rahatsızlıkların tedavi edilmesi gerekir. Ardından lamine uygulamasına geçilir. Önce dişi hazırlamak gerekir. Dişin üzerinde bulunan ve yapısını bozan artıklar iyice temizlenir. Kesilme işlemi için gerekirse hastaya anestezi verilebilir. 0.5 mm ile 2.00 mm arasında kesim yapılır. Kesilen dişin yerine geçici bir diş takılır. Bazı vakalarda dişlerin geride olması nedeniyle kesim işlemi yapılmadan da lamine kaplanabilir. Kesim işlemi yapılan dişlerin ölçülerini almak son derece hassas bir iştir.

Bu ölçüm uzman teknikerler ve hassas ölçü maddeleriyle yapılır. Doktorunuz işlemin her aşamasında teknisyen ile konsültasyon yapar. Lamine kaplama yönteminin uygun olmadığı ve tedavi edilemeyen durumlar da söz konusu olabilir. Daha önce dişi kesilen kişilerde, dişin büyük kısmı kaybedilmişse, dişin mine yapısı büyük oranda kaybedilmişse lamine işlemi yapılamaz. Bu tedavi yönteminde diş mineleri çok önemlidir. Laminateleri yapıştıran bondingler mineden destek alırlar. Mine sorunu olan kişilerde yapıştırma işlemi yapılamayacağından tedavi yöntemi uygun değildir. Diş gıcırdatan kişiler gerekli önlemi alıp diş koruyucusu takmazlarsa lamine hastası olmaları mümkün değildir. Bu koşulları sağladığınızda kolaylıkla bu tedavi yönteminden faydalanabilirsiniz.

Paylaş : facebook Twitter

Dentamar Ağız ve Diş Sağlığı Poliklinik Hizmetleri © 2024 | Tüm Hakları Saklıdır.