Diş Hekimi

05-11-2017

Diş Hekimi

1) Diş hekimi nedir? Nasıl diş hekimi olunur?

  Diş hekimi diş ve çevre dokularının, ağız boşluğunun sağlığının korunması ve tedavilerinin yapılması konularında eğitim alan ve bunları uygulama yetkisi bulunan kişidir. 5 yıllık diş hekimliği eğitimi alan kişi diş hekimi unvanını alır. İlk 2 yılda temel tıp bilimleri dersleri ve klinik öncesi eğitimi verilir. Kalan 3 yılda ise dersler uygulamalı olarak yapılır. Diş hekimliği kişinin el becerisini ve estetik görüşünü gerektirmektedir.

2) Doğru diş hekimi nasıl olmalı?


   Diş hekimi hastalarıyla iyi ilişki kurabilmeli, güvenilir, hoşgörülü, güleryüzlü, sabırlı ve vicdanlı olmalıdır. Hastalarına her zaman en iyi ve en doğru tedaviyi uygulamak için kendini sürekli geliştirmelidir.

Resim:1 Kliniğimizde Endodonti uzmanımız ile birlikte misafir ettiğimiz hastalarımız

dishekimihastailiskisi_1

3) Diş hekimi hasta ilişkisi?

  Diş hekimi ile hastaları arasında güven temeline dayanan, saygının ön planda olduğu bir ilişki olmalıdır. Hekim her hastasını hayatı boyunca ilişki içerisinde olacağı bir yakını gibi görmelidir. Her türlü tedavi ve işlemi ''önce zarar verme'' ilkesine bağlı kalarak uygulamalıdır. Hasta ise hekimin bilgi ve becerisine güvenmeli, en doğru tedavinin uygulanacağına inanmalıdır.

4) Her diş hekimi her türlü diş tedavisini yapabilir mi?

 Her diş hekimi eğitimini aldığı temel tedavileri uygulama yetkisine sahiptir. Ancak tıpta olduğu gibi diş hekimliğinde de uzmanlık eğitiminin gündeme gelmesi ile hem diş hekimleri ilgi duydukları Diş Hekimliği Uzmanlık Dallarından birini seçerek ( DUS Sınavında yapabildiği dereceye göre ) o alanda uzmanlaşmakta, hem de hastalar ihtiyaç duydukları alanda uzman hekimlere muayene ve tedavi olabilmektedirler. Böylece çok geniş olan diş hekimliği tedavi protokolleri, diş kliniklerinde bu konularda uzmanlaşmış yetkin hekimler tarafından çok daha güvenilir bir biçimde uygulanmaktadır.

5) Diş hekimliğinde başlıca önemli bölümler nelerdir?

Diş Hekimliğinde; Ağız diş ve çene cerrahisi, restoratif diş tedavisi ,periodontoloji ( dişeti hastalıkları ve cerrahisi ), endodonti ( kanal tedavisi ), protetik diş tedavisi, ortodonti, pedodonti ( çocuk diş hekimliği ), ağız, diş ve çene radyolojisi olmak üzere 8 adet uzmanlık dalı bulunmaktadır. Hastaların doğal dişlerinin ağzıda tutulması , çevre dokularının sağlıklarının korunması, estetik bozuklukların minimal dokunuşlarla düzeltilmesini hedefleyen endodonti, periodontoloji ve restoratif diş tedavisi bölümleri doğal dişlerin varlığında çok önemliyken, herhangi bir nedenle doğal diş kaybı yaşamış hastalarda kaybolan estetik ve fonksiyonu kazandıran ağız diş ve çene cerrahisi, protetik diş tedavisi gibi bölümler önem kazanır. Diş dokularındaki hastalık ve anomalilerin tanılarının konulduğu Ağız diş ve çene radyolojisi, çocuk hastaların tüm ağız ve diş tedavilerinin yapıldığı pedodonti ve dişlerdeki çapraşıkların düzeltildiği ortodonti de diş hekimliğinin diğer önemli uzmanlık dallarıdır.

6) Diş hekimi seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Hastalar, doğru teşhis ve tedavi için hasta memnuniyetini ön planda tutan, işini severek yapan ve işinin arkasında duran uzman hekimlerden oluşan bir klinikte muayene ve tedavi olmayı tercih etmelidir.

Dentamar Ağız ve Diş Sağlığı kliniği diş hekimleri ile tanışın...

Paylaş : facebook Twitter

Dentamar Ağız ve Diş Sağlığı Poliklinik Hizmetleri © 2024 | Tüm Hakları Saklıdır.