İnley ve Onley Diş Restorasyonları

İnley ve Onley Diş Restorasyonları

İnley ve onleyler normal bir dolgu yapılamayacak kadar çürümüş veya kırılmış arka dişlerde uygulanan restorasyonlardır. Çoğu zaman kuron (kaplama) ya göre dişten daha az madde kaybına neden olurlar. Dişten ölçü alınarak laboratuvar ortamında hazırlandıkları için indirek dolgu olarak da bilinirler. Özel bir kompozit dolgu malzemesi ya da porselenden üretilirler.

inley_onley

  1. İnley, onley nedir ?

Madde kaybının çok fazla olduğu, restoratif tedavilerle tedavi edilemeyecek dişlerde ve hasta porselen kaplama tercihinde bulunmuyorsa inley ve onley denilen tedaviler uygulanır. İnley ve onleyler dolgu ve kuron (kaplama) arasında bir çözümdür. Mevcut diş dokusunu kullanarak ölçüler alınıp kısa bir sürede porselen inley onleyler hazırlanıp diş yüzeyine yapıştırılır. Bu şekilde diş etleri de korunur ve dişler arasında renk uyumu daha iyi olur. Standart dolgulara göre daha iyi cilalanabilir bir yüzey olduğu için gıda artığı birikimi çok daha az olur.

  1. İnley ve onley uygulama nasıl yapılır ?

Hastanın dişindeki çürükler ya da kırıklar temizlenir ve düzgün yüzeyler elde edildikten sonra hastanın dişlerinden bir ölçü alınır , burada ölçü iki şekilde alınabilir ya bildiğimiz ağza kaşıklar yerleştirilerek silikon malzemelerle ölçü alınır ya da dijital diş hekimliği teknikleri kullanılarak ağız içi üç boyutlu kameralarla bir ölçü alınıp bilgisayar ortamına aktarılır . Daha sonra hasta ağzında bulunan boşluğun laboratuvar ya da bilgisayar ortamında doldurulması için porselen malzemesinin bilgisayar tarafından şekillendirilmesi ve yapılan dişin yüzeyindeki eksikliğini dolduracak şekilde hazırlanan porselen dolgular hastanın dişine yapıştırılır.

  1. İnley ve onleyler neden tercih edilir ?

Porselen inley ve onleyler diğer dolgulara göre daha estetiktir bu tür uygulamalarda diş ile restorasyon bitimi minimum hissedilir. Estetik ve konfor açısından çok yüksek kalite isteyen hastalara inley ve onleyler önerilir. İnley ve onleyler dişte fazla madde kaybı yaşamak istemediğimiz (kuron kaplama yerine) durumlarda tercih edilir.

  1. İnley ve onleylerin ömrü ne kadardır ?

İnley ve önlemlerin ömrü dolguda kullanılan materyale, hastanın ağız hijyenıne, uygulama yapan hekimin becerisine, dişe gelen çiğneme kuvvetlerinin şiddetine göre değişir.

  1. Porselen inley ve onleylerin avantajları nelerdir?

En büyük avantajları yandaki dişlerle olan temasının mükemmel olmasıdır, bu da hastaya uzun vadede rahatlıkla diş ipi kullanmak dışında yiyecek artıklarının dişlerin arasına girmemesine ve uzun vadede diş eti sağlığının korunmasını sağlar. Bir diğer avantajı düşme ,kırılma gibi herhangi bir problem karşılaşma ihtimali daha azdır, ayrıca çok estetik sonuçlar elde etmemizdir

  1. İnley ve onleylerin riskleri var mıdır? Nelere dikkat edilmelidir?

İnley ve onleylerin büyük riskleri olmamakla birlikte hekim tarafından uygulama yapılırken tükürük yeterinde izole edilemezse ise restorasyon dişe iyi yapışmaz ve ilerde düşebilir.Bu restorasyonlar diğer dolgularda olduğu gibi çok büyük kuvvetler karşısında kırılabilir.

Paylaş : facebook Twitter

Dentamar Ağız ve Diş Sağlığı Poliklinik Hizmetleri © 2017 | Tüm Hakları Saklıdır.