Bonding Uygulaması (Adeziv Sistem)

Bonding Uygulaması (Adeziv Sistem)

Bonding uygulaması dişlerdeki şekil bozukluklarının düzeltilmesi, dişler arasındaki boşlukların kapatılması için yapılan kozmetik bir işlemdir.

Bonding İngilizcede yapıştırmak anlamına gelmektedir. Bonding uygulamasında hekim diş renginize en uygun renkteki kompozit dolgu malzemesini özel yapıştırıcılarla (adeziv) dişe yapıştırır. Bu işlem yapılırken dişinize geri dönüşümsüz bir zarar verilmemektedir. Çoğu zaman dişten hiç aşındırma yapılmadan malzeme dişin üzerine yapıştırılır.

  1. Bonding uygulaması nasıl yapılır?

Bonding uygulaması hastalarda estetik amaçlı, ön dişlerde çürük, kırık veya açıklık ( diastema) olduğu durumlarda uygulanan bir tedavi biçimidir. Diş doku kaybının çok olmadığı durumlarda hastanın estetik görünümünü kazandırmada uygulanır.

Bonding uygulama yapılırken öncelikle Diş rengine uygun malzeme seçilir sonra dişteki çürükler temizlenir ,dolgunun dişe tutunması için diş yapısına uygun bir materyal ile örtülür. Diş rengine uyumlu kompozit dişe uygulanır ve lazer ışığı ile sertleştirilir yerleştirme işleminden sonra diş şekillendirilir ve cilalanır.

  1. Bonding yapılan dişlerde renk değişimi meydana gelir mi?

Bonding uygulaması çoğunlukla laminate uygulamalarına alternatif olduğu için çok daha ekonomik ve tek seansta olduğu için tercih edilen bir uygulama şeklidir. bonding uygulamasına karar verdiğimiz hastanın çay ,kahve, sigara tüketiminin olmaması tercih edilir çünkü bu tür yabancı maddeler dişte renk değişikliğine sebebiyet verir ancak bu renk değişikliğini 5-6 ay da bir yapılan polisaj ( cila ) işlemi ile rahatlıkla eski haline getirilebilir .

  1. Bonding uygulaması herkese yapılabilir mi?

Bondıng uygulaması her yaşta her insana yapılabilir ,sıklıkla çocuklukta görülen kırıklarda , yaş ilerledikçe dişler arasında oluşabilen aralığı kapatmak için uygulanabilir. Daha ileriki yaşlarda kişinin dişlerinde aşınmalar ve çatlaklar başlayabilir, bu tür vakaları tamir etmek için uygulanır.

  1. Uygulama sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Bonding sonrası kişi hekimin kliniğinden çıktığı gibi günlük hayatına devam edebilir . Malzeme hemen ışık verilip sertleştiği için yeme içmede herhangi bir problem oluşmaz ,herhangi bir bekleme süresi yoktur. Kişi normal dişin yaptığı her türlü fonksiyonu yapabilir.

Bonding sonrası bonding parçasında oluşan herhangi bir kırık hemen tamir edilebilir ,tamiri çok rahat bir uygulamadır. Uygulama sonrası normal dişte olduğu gibi kahve , çay, sigara dişte renkleşme yarattığı için kullanılmamalıdır.

  1. Diğer uygulamalara göre pahalı bir yöntem midir ? Neden tercih edilmeli?

Diğer uygulamalara göre daha ucuz bir uygulamadır ve diğer uygulamalara göre daha kısa sürede ve tek seansta yapıldığı için tercih edilir.

bonding
Resim 1: Kliniğimizde uyguladığımız bir uygulama

Paylaş : facebook Twitter

Dentamar Ağız ve Diş Sağlığı Poliklinik Hizmetleri © 2017 | Tüm Hakları Saklıdır.