Gülüş Tasarımında Neler Yapılacağına Nasıl Karar Verilir?

Gülüş Tasarımında Neler Yapılacağına Nasıl Karar Verilir?

Gülüş tasarımı diş doktorunun direktifleri doğrultusunda sizin için uygun olan gülümseme görüntünüzün sağlanması adına yaptığı işlemleri kapsamaktadır. Gülüş tasarımı belirlenirken ; kişinin yüz hatları, cinsiyeti, yaşı, gülüş simetrisi, dişlerinin sıralanışı, renkleri, dudaklarının görüntüsü ve dişetlerinin görüntüsü değerlendirilir.

Zirkonyum Kaplamanın Gülüş Tasarımındaki Yeri

Estetik diş tedavilerinde kullanımında yaygın olan zirkonyum kaplamalarda oldukça önemlidir. Zirkonyum kaplamalar beyaz renge sahip olan metal alaşımdır. Estetik uygulamalarda özellikle tercih edilmesinin sebebi ise doğal dişe yakın renkte oluşu derin çatlaklarda ve bozulmuş dişlerde estetik kaygıları ortadan kaldırıyor olmasıdır. Zirkonyum diş yıllar geçtiğinde diş etleri çekilmiş olsa bile altında olan madde diş ile aynı renkte olduğundan dolayı kötü bir görüntü oluşturmaz.

Zirkonyum destekli porselen kaplamaların avantajlarından bazılarını şöyle sıralayabiliriz. Bilgisayar destekli CAD CAM sistemleri ile el değmeden yapıldığı için dişe mükemmel bir şekilde oturur, ışığı çok iyi yansıttığı için metal destekli porselenlere göre çok daha estetiktir. Zirkonyum kaplama diş eti ve diş ile uyumundan dolayı genellikle diş eti problemlerine(dişeti çekilmelerine ) yol açmaz. Zirkonyum kron olmasından dolayı maliyeti başlangıç için biraz fazla gibi görünse de uzun süreli kullanımı , doku uyumu , dayanıklılığı ve estetik görünümü hesaba katıldığında çok daha verimli sonuçlar elde edebilirsiniz.

Gülüş tasarımında diş etlerinin görünümü nasıl belirleniyor?

Diş etlerine şekil verilmek istenilmesi estetik diş hekimliğinin önemli basamaklarından biridir. 

Diş etleriniz dişlerinizden daha çok dikkat çekiyorsa ve diş etlerinizde iltihaplanma gibi sorunlarınız var ise gülüş tasarımının diğer aşamalarına geçilmeden önce bu sorunlar ortadan kaldırılmalıdır.

Diş eti estetiği için özellikle gingivektomi ya da gingivoplasti yöntemleri kullanılır. Gingivetomi kısaca diş etlerinin bir kısmının kesilerek alınması işlemine verilen isimdir. Bu yöntem ile diş etlerinizin çok büyük ise küçültme işlemi yapılması sağlanır. Ya da ilaç tedavisinden dolayı fazlaca büyümüş olan diş etlerinin alınması için gerekli işlemler yapılır.

Gingivoplasti ise dişte ve diş çevresinde yer alan sağlıklı diş etlerinin şekillendirilmesine verilen isimdir. Bu işlem genellikle tek başına uygulanabilmektedir ancak bazı durumlarda gingivetomi ile birlikte de uygulanması gerekmektedir.

Paylaş : facebook Twitter

Dentamar Ağız ve Diş Sağlığı Poliklinik Hizmetleri © 2017 | Tüm Hakları Saklıdır.