Diş Lekelerini Azaltan Yiyecekler

23-02-2017

Diş Lekelerini Azaltan Yiyecekler

Dişlerden renkleşme ve tabaka birikimini azaltabilen ve dişleri uzun süre daha beyaz tutabilen yiyecekler, mine üzerinde biriken pelikıl tabakasının içindeki lekeleri dağıtma özelliğine sahiptir. Bunlar;

  • Asidik yiyecekler: Leke çıkaran, kalsiyumla birleşme özelliklerine sahip ve sitrik asit içeren turunçgiller en etkili olanlardır. Bunların başında ananas gelir ancak çilek gibi malik asit içeren meyveler de leke oranını azaltmaya, en azından hafifletmeye yardımcı olur.
  • Aşındırıcı yiyecekler: Çok lifli, aşındırıcı yiyecekler mekanik temizleme özellikleriyle lekeleri ve tabakaları uzaklaştırmaya yardım eder(Burda unutulmaması gereken aşındırma ile kast edilen diş minelerini çizen ya da yüzeyin oluşumuna zarar veren abraziv maddeler değildir). Misvak ağacı lifleri ya da diğer köklü lif barındıran yiyecekler bu kategoriye girerler.
  • Protein parçalayıcı enzimler barındıran yiyecekler: Papaya mayası bulunduran papaya/kavun ağacı, zencefil kökü ve bromelayin içeren ananas bu özellikteki yiyeceklerdir.

    Bu seçenekler arasındaki en sağlam alternatifler, aşındırıcı ve protein parçalayıcı özelliği nedeniyle zencefil köküdür ya da sitrik asit ve protein parçalayıcı özelliği nedeniyle ananastır.

    Unutmayın; dişlerinizi, asitlere ve bakterilere karşı pelikıl denilen mine zarları korur. Bu zarın çözülmesi, dişinizi bakteri birikmesi sebebiyle çürüğe ve asit erozyonuna karşı hassaslaştırır.

    Ayrıca leke azaltmanın temel ilkelerine sahip olsalar da bu yiyeceklerin gerçekten lekeleri azaltacağı ya da çıkartacağına dair bilimsel bir kanıt bulunmuyor. Bu konuda kendinize yapabileceğiniz en büyük iyilik, yukarıdaki yiyeceklerden oluşan dengeli bir menüyle lekelenme oranını yavaşlatmak olacaktır. En önemli kısım ise ağız diş bakımının mekanik temizlikten geçtiği bu tip destekleyici beslenmenin ek fayda sağladığı ise unutulmamalıdır.

 

Paylaş : facebook Twitter

Dentamar Ağız ve Diş Sağlığı Poliklinik Hizmetleri © 2017 | Tüm Hakları Saklıdır.