Diş Estetiği

Diş Estetiği

Doğal, sağlıklı, estetik görünen dişler için dişetinin görüntüsü de son derece önemlidir.Dişetinin sağlıklı formu, simetrisi, rengi sağlıklı ve güzel bir gülüş tasarlamak için son derece önemlidir.

Gülüş Tasarımı sizin daha sağlıklı ve mutlu gülümsemeniz için yapılan bir takım diş tedavilerin geneline verilen addır. Gülüş tasarımında;

  • Diş Beyazlatma,
  • Pembe Estetik (Dişeti Estetiği),
  • Laminate Veneer(Yaprak Diş),
  • Zirkonyum,
  • İmplant uygulamaları,
  • Ortodonti Tedavisi
  • Kozmetik düzenleme gibi yöntemler kullanılır.

Resim:1 Kliniğimizde diş hekimimiz ile birlikte misafir ettiğimiz hastamız 
estetikdishekimiDişetinin gülerken ve konuşurken çok fazla görünmesi (gummy smile) yüz estetiğini önemli biçimde etkiler.

Bu sebeple dişetinin yeri, formu, şekli, renklenmeleri cerrahi yöntemlerle kolayca düzeltilebilir.Bu cerrahilerde lazer ya da klasik cerrahi yöntemleri lokal anestezi altından yapılabilir.

Sadece dişetlerine küçük müdahaleler yapılarak yüz estetiğinde önemli değişiklikler oluşturabilir.

Ön dişlere yapılacak estetik porselen uygulamalarından önce dişetleri mutlaka değerlendirilmeli ve gerekli ise cerrahi olarak düzeltilmelidir. Bu işlem yapılarak porselen uygulamaların estetiğine çok önemli katkı sağlar.

Diş Estetiğinde En Çok Kullanılan Yöntemler;

1) Porselen Lamina(Yaprak) Venerler
2) Tam Seramik Kuron ve Köprüler
3) Onleyler (Porselen Dolgular)

1) Porselen Lamina (Yaprak) Venerler: Günümüz diş hekimliğinde estetik giderek önem kazanmıştır. Gelişen adeziv teknolojiler ile diş dokularının maksimum seviyede korunabilir hale gelmesiyle de porselen laminat venerler ön grup dişlerde sık olarak tercih edilmeye başlamıştır. Latince ''yaprak'' anlamına gelen lamina protezleri dişin ön yüzüne özel yapıştırıcılarla yapıştırılan çok ince porselen yaprakçıklar gibidir. Beyazlatma ile sonuç alınamayan diş renkleşmelerinde, kalıtsal yapı bozukluklarında, dişler arasındaki aralıkların (diastema) kapatılmasında, orta hat bozukluklarında, ortodontik tedavi istemeyen hastalarda hafif derecedeki çapraşıklıklarda, kırık, aşınmış dişlerde,kötü durumda,sağlıksız, eski restorasyonları bulunan dişlerde, full kuronlara alternatif olarak yapılırlar.Hemen hemen her hasta grubuna uygulanabilen porselen laminat venerler parafonksiyonel alışkanlığı (tırnak yeme,kalem ısırma,diş gıcırdatma) bulunan hastalarda uygulanamaz.Dişlerden çok az madde kaldırılıp (0.3-0.5 mm) veya hiç kaldırılmadan yapılmaları, dayanıklılıkları ve renklerinin sabit kalması gibi avantajları nedeniyle porselen laminat venerler giderek daha çok tercih edilmektedirler.

2) Tam Seramik Kuron ve Köprüler: Diş kayıplarında köprü yapımında, çürük, kırık, aşınma gibi nedenlerle fazla miktarda madde kaybına uğramış dişlerde, estetik amaçlı ön bölge diş bozukluklarının düzeltilmesinde kuron protezi olarak uygulanan, alt yapısında metal kullanılmayan protezlerdir. Metal destekli seramik restorasyonların yıllardır başarıyla kullanılmalarına rağmen birçok dezavantajları vardır. Metal alerjisi ihtimali, metal içeriği nedeniyle seramikte renk değişiklikleri, metal ve seramik için dişten daha fazla madde kaldırılması, metalin ışık geçirgenliğinin olmaması ve doğal görünüm elde edilememesi gibi olumsuzluklar nedeniyle metal desteği olmayan full seramik restorasyonlar geliştirilmiştir. Diş ve çevre dokulara uyumludur,diş yapısını ve rengini çok iyi taklit ederler, diş etinde metalin neden olduğu koyu renkleşmeler oluşturmazlar. Tam seramik kronlar ışık geçirgenlikleri sebebiyle kendi dişlerimize benzeyen en doğal kaplama çeşitleridir.

3) Onleyler (Porselen Dolgular): Çürük, kırık gibi nedenlerle fazla miktarda madde kaybına uğramış dişlerde, kanal tedavisi yapıldığı için dişin üst yapısının zayıfladığı durumlarda, dolgu ile tedavi edilemeyecek kadar hasarlı dişlerin restorasyonunda, dişlerden kuron protezindeki (kaplama) kadar madde kaldırmadan, sağlam dokular maksimum korunarak uygulanırlar.İlk seansta dişin çürük kısımları temizlenerek uygun kavite şekli verilir ve bir ölçü alınarak laboratuvara gönderilir. Hastanın dişine özel hazırlanan porselen dolgu bir sonraki seansta özel yapıştırıcılar ile dişe yapıştırılır. Dişe yakın sertlikte olan bu porselen dolgular sayesinde dişin ve çevre dokularının sağlığı korunmuş olur. Çiğneme kuvvetlerine dayanıklı, estetik ve uzun ömürlüdürler.

Paylaş : facebook Twitter

Dentamar Ağız ve Diş Sağlığı Poliklinik Hizmetleri © 2024 | Tüm Hakları Saklıdır.