Diş Taşı Temizliği (Detertraj)

Diş Taşı Temizliği (Detertraj)

Diş Taşı Neden Oluşur?

Diş taşı, dişler üzerinde biriken bakteri plağının tükürük mineralleri ile sertleşmesiyle oluşur. Diştaşları temizlenmezse dişeti iltihabına sebep olur. Dişeti iltihabının ilk belirtisi de dişeti kanamasıdır. Ağız kokusunun en önemli sebeplerinden biri de bu iltihap ve kanamadır.

Diş Taşları Temizlenmez ise Ne Olur? Küretaj işlemi Nedir?

Diş taşları
düzenli olarak temizlenmezse dişetinin içine doğru ilerlemeye devam eder ve dişi destekleyen dokulara daha çok zarar vermeye başlar. Bu durumda dişeti iltihabı diş köküne doğru ilerlemeye başlar. Sağlıklı dişeti dokusu dişe yapışık dururken, kök yüzeyinde biriken diştaşları dişetini dişten ayırmaya başlar ve dişlerin etrafında cep dediğimiz boşluklar oluşur. Bu boşlukların derinliği 3-5 mmlere ulaşır. Bu bölgelerin temizliği için Küretaj işlemi gerekir. Lokal anestezi yapılarak kök yüzeyleri ve dişeti cebinin içinde oluşan iltihaplı dişeti dokusu temizlenir ve dişetinin yeniden kök yüzeyine yapışması sağlanır.

detertraj

Diş Taşı Temizliği (Detertraj) Dişlere Zarar Verir mi?

Diş taşı temizliği (detertraj) dişlere zarar veren bir işlem değildir. Dişlere asıl zarar veren diştaşlarıdır ve eğer temizlenmezlerse diş kayıplarına kadar varan dişeti hastalıklarına sebep olurlar. Dişeti çekilmesi ile başlayan kayıplar çene kemiğinin erimesiyle devam eder. Dişeti ve kemiğin çekildiği bölgelerde diştaşı oluşumu devam eder. Küretaj bu bölgelerin tedavisi için gereklidir.

Herhangi bir kayıp oluşmadan düzenli diş hekimi kontrolleri ve diş taşı temizliği yaptırmak ağız sağlığını korumanın en kolay ve gerekli yoludur.
Diştaşı oluşumunu engellemek de ağız hijyenini en iyi şekilde gerçekleştirerek olur. Diş fırçası ile birlikte mutlaka diş arası temizliği yapmak hem diştaşı oluşumunu hem de çürükleri engeller.

Paylaş : facebook Twitter

Dentamar Ağız ve Diş Sağlığı Poliklinik Hizmetleri © 2017 | Tüm Hakları Saklıdır.