Çene kemiği genişletme (Kret Genişletme)

Çene kemiği genişletme (Kret Genişletme)

➢ Çene kemiği neden genişletilir: çene kemiği genişletilmesi özellikle uzun süre dişsiz kalan alana implant yerleştirilmesine hazırlık için uygulanan bir yöntemdir. Dişsiz kalan saha zamanla kemik kaybına uğradığı için gerek vertikal gerekse horizontal yönde bir daralma söz konusu olur . Bu bölgeye yerleştirilecek implantın desteği için krete horizontal olarak  kemik greftleri eklenir ve böylece implant için yeterli kemik desteği sağlanmış olur. 

➢ Sinüs tabanını yükseltme (sinüs lifting) nedir : sinüs lifting özellikle üst çenede arka bölgede dişleri olmayan hastalar için kemik yüksekliği yeterli değilse yapılmaktadır . Sinüs tabanını kaplayan membran kaldırılarak altına kemik tozu yerleştirilir. Böylelikle sinüs tabanı yükseltilmiş olur. Bunun iki yolu vardır ; bir tanesi eğer çok geniş bir bölge ve birkaç dişi kapsayacak bir implant çalışmasıysa yanak tarafından, ağız içinde diş etinden bir pencere açılır ve o pencerenin içerisinden çalışılır , iki aşamalı bir cerrahidir. İmplant 6 ay sonra ikinci bir cerrahi ile yerleştirilir. Diğer yöntem daha az diş eksikliğinde ve daha fazla kemik varlığında uygulanır. implant için hazırlanan yuvadan sinus tabanı yükseltilir sonrasında implant yerleştirilir . Bu tekniğe soket lifting de denir. 

➢ Mandibular sinir repozisyonu ( yeniden konumlandırma ): Alt çene arka dişler bölgesinde kemik kaybı çok fazla olduğunda implant yerleştirilmesi esnasında sinir zarar görebilir. Bu komplikasyonu önlemek için implant yerleştirilmesinden önce sinirin pozisyonu implant bölgesinden uzaklaştırılacak şekilde değiştirilebilir.

Bu yöntemde diş eti kemikten sıyrılıp uzaklaştırılır , kemikten parça çıkarılır , mandibular kanala ulaşılır , mandibular  kanal implantı temas etmeyeceği şekilde labial/bukkal ya da lingual e çekilir ya da kanal için daha derinde yer temini yapılır . Böylece implant mandibular sinire zarar vermeden sağlıklı bir şekilde yerleştirilmiş olur. Bu gibi durumlarda hasta uyuşukluk , şişlik , parestezi gibi komplikasyonlardan  kurtulur .

Paylaş : facebook Twitter

Dentamar Ağız ve Diş Sağlığı Poliklinik Hizmetleri © 2017 | Tüm Hakları Saklıdır.