Çene Eklemi Tedavileri

Çene Eklemi Tedavileri

ceneeklemitedavileriÇene eklemi, kafa tası ile çene kemiği arasında, menteşe gibi görev yapan eklemdir. Bu eklem, kafa tasının her iki tarafında, hemen kulağın önünde, yerleşmiştir.

Bu eklem, çenenin yukarı, aşağı ve sağa, sola hareketlerine izin vererek; konuşma, çiğneme ve esneme hareketlerinin yapılabilmesini sağlar. Çene eklemi, çevresinde bulunan ve ekleme tutunan kaslar sayesinde kontrol edilir.

Çene Eklemi Rahatsızlığının Bulguları Nelerdir?

Çene eklemi rahatsızlığı olan kişiler, geçici sürelerle veya uzun seneler boyunca, ciddi ağrı ve huzursuzluk hissederler. Kadınlarda bu rahatsızlığın görülme sıklığı erkeklere göre daha fazladır. Son dönemlerde,günlük hayatında yüksek strese maruz kalan kişilerde daha sık görülmektedir. Özellikle diş sıkma ( bruksizm ) ve diş gıcırdatma şeklinde kendini göstermektedir.

Çene Eklemi Rahatsızlıklarında Gözlenen Belirtiler

. Yüzde, eklem bölgesinde, baş ve omuzlarda , kulak içinde veya çevresinde,çiğnerken,konuşurken veya çenenizi çok açarken,esnerken,ağrı veya hassasiyet hissedilir.

. Çenesini çok açamama, hareket kısıtlılığı,

. Çenenin açık veya kapalı pozisyonda kilitlenmesi

. Çeneyi açarken veya kapatırken ‘ağrılı veya ağrısız ‘ ses gelmesi

. Yüzde yorgun bir görüntü,

. Çiğneme güçlüğü veya ısırma esnasında alt ve üst dişlerin kapanışı, sanki birbirine uymuyormuş gibi huzursuzluk

. Yüzün bir tarafında veya iki tarafında şişlik

Dişlerde ağrı, baş ağrısı, boyun ağrısı, dengesizlik, kulak ağrısı, omuz üst kısmının ağrısı ve kulaklarda çınlama diğer sık rastlanılan çene eklemi rahatsızlıkları bulgularıdır.

Ne Gibi Tedavi Yöntemleri Var?

Çene rahatsızlıkları için tedaviler, kendi uygulayabileceği tedavi yöntemlerinden, koruyucu tedavilerden, enjeksiyonlara ve cerrahi yöntemlere kadar değişiklik gösterir. Bu konu ile ilgilenen kişiler öncelikle koruyucu tedavilerden başlanmasını önermektedir.

Medikal Tedaviler

Doktorunuzun uygun gördüğü şekilde uygulanacak medikasyon, ilk tedavi basamağıdır. Dişlerini gıcırdatan, çenesini sıkan hastalarda, kas gevşetici ve ağrı kesicilerin çene kaslarını gevşetmede ve kaslarda oluşmuş ağrıyı azaltmada faydası olmaktadır.

Gece Plağı (Splint) Kullanımı: Gece plağı ya da splint, üst ve alt dişler üzerine geçen, dişlerin belli pozisyonda, gece boyunca tutulmasını sağlayan, plastikten yapılmış kalıplardır. Bunlar; dişleri, gıcırdatma veya çeneyi sıkma esnasında, zarar görmekten korur. Aynı zamanda ; dişlerin kapanış açısının,düzgün olmasını sağlar.

Dişleri Düzeltici Tedaviler Uygulanması

Eksik dişlerin tamamlanması, kaplama dişler, köprüler kullanılması sonucu, ısırma açısının ve kapanışın düzenlenmesine çalışılır.

Aşırı Çene Hareketlerinden Kaçınmalısınız

Sakız çiğneme ve esneme gibi çene eklemini zorlayan hareketleri en aza indirmeli ve şarkı söyleme veya bağırma gibi aşırı çene hareketlerinden kaçınmalısınız. Masada, çenenizi elinizin üzerine dayayarak dinlenmeyin veya telefonla konuşurken telefonu omzunuz ile kulağınız arasına sıkıştırmayın.

Çene Eklemi Tedavileri ile ilgili daha detaylı bilgi ve tüm sorularınız için bizlerle ozlem@dentamar.com.tr mail adresiyle ya da 0216 411 16 86, Whatsapp 0533 302 77 78 nolu telefonlar ile iletişime geçin!

Paylaş : facebook Twitter

Dentamar Ağız ve Diş Sağlığı Poliklinik Hizmetleri © 2017 | Tüm Hakları Saklıdır.