Ortodontide Yaş

Ortodontide Yaş

Çocuk ortodontisi:

Çoğu hastamızda ortalama 1,5 yıl süren ve tüm daimi dişlerin sürmesine yakın zamanda başlanan tedaviler söz konusudur. Ancak çocuklarda bazı durumlarda 6 yaş dişlerinin sürme zamanı itibariyle tedaviler başlayabilir. Büyüme gelişim döneminin takibi gereken bu tip olgularda aralarda aktif tedaviden çok izleme periyodları da bulunmak suretiyle uzun süreli ortodontik tedavi süreçleri izlenebilmektedir.

Yetişkin ortodontisi:

Birçok hastada çok kısa süren (1-3 ay) ve estetik-protetik tedaviler öncesinde en iyi estetiği yakalayabilmek adına yürütülen ortodontik tedaviler yapılması söz konusudur. Bunun dışında rutin ortodontik tedaviler 1,5 yıl kadar sürmektedir.

Yetişkinlerde çene kemiklerine ait düzeltimler:

Yetişkinlerde çene kemiklerine ait problemlerin çözümünde (örneğin alt çenenin çok önde olması) cerrahi branşların desteğine ihtiyaç duyulabilmektedir. Ancak bu durumlarda da tedavi yine 1,5 – 2 yıl civarında bitirilebilmektedir. Ortodontik tedavi sürecinde ortodontistinizin uygun gördüğü bir aşamada maksillofasyal cerrah tarafından genel anestezi altında gerçekleşen bir operasyon ile çene kemiğindeki yanlış pozisyon düzeltilmektedir. Hastalar çene ameliyatından sonra yaklaşık 1 haftalık bir dinlenme sürecine gerek duymaktadırlar.

Tedavi seçenekleri:

Ortodontist size tedavi seçeneklerini avantaj ve dezavantajları ile açıklayacak ve kendi bilgi ve tecrübesi doğrultusunda yönlendirecektir. Hastanın istek ve beklentileri ile doktorun profesyonel tavsiyesi doğrultusunda seçilen tedavi planı uygulamaya konacaktır.

Paylaş : facebook Twitter

Dentamar Ağız ve Diş Sağlığı Poliklinik Hizmetleri © 2017 | Tüm Hakları Saklıdır.