Dental İmplant

Dental İmplant

Dental İmplantlar Nedir?

Dental implant kabaca, insan vücudunun kendi parçasıymış gibi kabul ettiği titanyumdan ya da zirkondan yapılmış bir vidadır. Çene kemiğine yerleştirilir ve diş kökünün görevini üstlenir. Üzerine yerleştirilen ek parçalarla planlanan protezin ağıza adaptasyonu temin edilir. Modern anlamda 1960’larda ilk üretilmeye başladığından beri üzerinde sürekli araştırmalar yapılan dolayısıyla sürekli bir gelişim içerisinde olan implant teknolojisinin bugün geldiği noktada % 96 – 98 ’lik bir başarı oranı ve 2- 3 haftalık iyileşme süreleri yakalanabilmiştir.

dentalimplantTek diş eksiklerinde komşu dişlere dokunulmadan eksik diş yerine implant yerleştirilerek dişsizlik sorunu giderilebilir.

Çoklu diş eksikliklerinde hareketli protez yerine sabit protezler için ayak oluşturularak daha konforlu bir tedavi seçeneği oluşturulur.

Ayrıca tam dişsiz ağızlarda hareketli protezlerin tutuculuğunu artırmak için kullanılabilir.

İmplant kullanılarak yapılan protezlerin tedavi süreci, implantın kemiğe kaynama süresi tedaviye eklendiğinden önceki yöntemlere göre biraz daha uzundur. İmplant cerrahı olarak çene kemiğine yerleştirildiği bölgeye göre uygun süre beklendikten sonra üzerine protez yüklenir.

Bu süre 6-12 hafta arasında değişebilir. Her implant vakası aynı olamayacağı için yapılacak tedavinin süresi muayene sonrası belirlenebilir.

Uzun süre dişsiz kalmış bölgelerde kemik yetersizliği yüzünden implant yerleştirmek her zaman mümkün olmayabilir. Ayrıca dişsiz bölgenin bazı anatomik yapılara olan komşuluğu implant cerrahisi öncesinde ya da esnasında uygun kemik doku oluşturabilmek için bazı kemik cerrahilerinin yapılması gerektirebilir.(Üst çene arka bölgede sinüs tabanının yükseltilmesi gibi.)

İmplant cerrahisi lokal anestezi altında uygulanacak implant sayısına göre değişen sürelerde yapılabilir. Cerrahi tamamen ağrısız gerçekleştirilir. Operasyon sonrası antibiyotik ,ağrı kesici ve hijyen için gargara kullanımıyla ortalama 1 hafta içinde yara bölgesi tamamen iyileşir. İmplantın kemik içindeki iyileşmesi için genelde 6-8 hafta beklenir. Operasyon sonrası şiddetli ağrı beklenmez. Doğru ilaç kullanımıyla bu süre rahat geçirilir. Bu sürede hastalara geçici protezler kullandırılır, dişsiz kalması gerekmez.

Bir implantın çene kemiğine yerleştirilmesi her ne kadar 15-20 dakikalık bir işlem olsa da ciddi bir cerrahi girişimdir. Ufak hatalar bile tedavi sürecini uzatabilir hatta geri dönüşü çok zor sorunlara yol açabilir.

Bu ciddiyetin farkında olarak, Dentamar Diş Sağlığı Kliniği’nde implant tedavileri, multidisipliner yaklaşımla çene cerrahı, protez ve periodontoloji uzmanı diş hekimlerince 3 boyutlu simülasyon programları yardımıyla planlanarak, en üst düzey strerilizasyon protokolleri altında gerçekleştirilir. Marka tercihimizi de zengin geçmişi olan, başarı oranı yüksek, kalitesini kanıtlamış markalardan yana kullanmaktayız.

Dental implant malzemesi olarak çok fazla seçenek bulunabilir. Ancak başarısı kanıtlanmış uzun süredir kullanımı olan markaların tercihi önemlidir. Kullanılan malzemelerin kemikle olan bağlantısı ne kadar iyi oluşur ve korunursa implant o kadar uzun ömürlü olur. Protez tamamlandıktan sonra iyi bir bakım ve düzenli diş hekimi kontrolleri ile ömür boyu kullanılabilmektedir. Her tedavide olduğu gibi implant tedavisinde de riskler, başarı ya da başarısızlıkları, tedavi seçenekleri kişiye özeldir ve ancak iyi bir muayene sonrası belirlenebilir.

Klinikte muayene yapılırken, mutlaka radyografik görüntülere ihtiyaç duyulur. Böylelikle kullanılacak implantın ve yapılacak cerrahilerin planlanması kolaylaşır.

 Dental implantlar doğal dişlere en yakın protezleri yapabilmemiz için en iyi seçenektir. Çoğunlukla hastalarımız implant destekli protez tedavilerinde kendi dişlerini kullanmıyor hissini yaşarlar.

Diş kaybından sonra dişsiz kalan bölgedeki kemik için yapılacak tek şey ö bölgeye uygun bir impalntın yerleştirilmesidir. Çünkü implantlar da tıpkı dişler gibi bulundukları kemiğin kaybını engellerler.

Aşağıdaki tabloda kliniğimizde kullandığımız implant markaları ve özellikleri ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

 

 

 

İmplant

İyileşme Süresi

 

Bego ( Almanya)

8-12 hafta

 

Straumann SLA (İsviçre)

4-6 hafta

 

Astra (İsveç )

6-8 hafta

 

 

Tedavi Öncesi:

İmplant tedavisine karar verdikten sonra, yaklaşık bir tedavi planlaması yapabilmemiz için sizden panoramik röntgen, mevcut diş hekiminizin tıbbi görüşünü içeren raporu, gerekirse 3 boyutlu çene tomografiniz gibi belgeler istenecektir.

Bu belgeleri bize ulaştırdıktan sonra çok hızlı bir şekilde tedavi planlamanız yapılır, fiyatlandırılarak size ulaştırılır. Tedavi planı üzerindeki mutabakatı müteakiben randevularınız verilir ve size yazılı olarak ulaştırılır.

Tedavi Süreci:

İmplant tedavileri iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada çene kemiğine implantlar yerleştirilir. Bu vakanın büyüklüğüne (implant sayısı ve kemik ilavesi gibi ek tedavilerin olup olmadığına) göre 4-7 günlük bir süreçtir. İlk aşamanın tamamlanmasından sonra implantların çene kemiği ile kaynaşması (osseointegrasyon) süreci başlar. Bu süre de kullanılan implantın markası ve çeşidine göre 4 ile 12 hafta arasında değişmektedir. Osseointegrasyon dönemi de tamamlandıktan sonra ikinci aşama olan protez tedavisine başlanır. Bu aşama da yine yapılacak protezin büyüklüğüne ve çeşidine göre 7-10 gün arasında değişmektedir.

 

dentamarimplant

Protez tedavisi:


İmplant üzerine köprü/kron ya da kendi dişleriniz üzerine estetik amaçlı kaplama/veneer gibi protetik tedavilerimizle ilgili olarak; mevcut ağız ve diş durumunuz göz önünde tutularak hem işlevsel hem de estetik açıdan durumunuza en uygun protez tedavisi uzman doktorumuz tarafından planlanarak son teknolojilerle donanmış laboratuarımızda, büyük bir özenle hazırlanır.

Tek diş eksikliğinde yapılan vaka örneği
tekdisimplant_1

 

Birden fazla diş eksikliğinde yapılan vaka örneği
birdenfazladisimplant_1

Estetik zirkonyum destekli porselen kronlar
zirkonyumporselenkron_1

 

 

Paylaş : facebook Twitter

Dentamar Ağız ve Diş Sağlığı Poliklinik Hizmetleri © 2017 | Tüm Hakları Saklıdır.