Çocuklarda Kanal Tedavisi

Çocuklarda Kanal Tedavisi

Çocuklarda kanal tedavisi oldukça hassas bir konudur. Süt dişleri bilinenin aksine sürekli dişler gibi köklü dişlerdir, ancak alttan gelen dişin süt dişlerinin köklerini eritmesiyle süt dişleri zamanları gelince kendiliğinden düşerler. Bu süreç içerisinde süt dişlerinin ağızda kalması bizim için çok önemlidir.

16070_1Süt dişine kanal tedavisi yapılırsa altından gelecek sürekli diş zarar görür mü?

Süt dişleri alttaki sürekli dişlerden bağımsız dişler olduğu için tedaviside altında ki sürekli dişten bağımsız yapılabilmektedir. Dişteki çürüğün çok ilerlediği, gece ağrısı sıcakta hassasiyet, yemek yerken yüksek hissedilmesi, şişlik gibi durumlarda süt dişlerde kanal tedavisi yapılması gerekebilir. Dişin erken kaybı meydana gelirse ilerde daha zorlu ve masraflı ortodontik tedaviyle düzeltilmek zorunda kalınabilir.

Kök ucu açık dişlerde kanal tedavisi

Kök ucunun kapanması 1-2 yıllık süreç içinde 1-3-6 aylık kontroller ve pansumanlar sonucu sağlanabilirken , cansız dişte rejeneratif endodonti sayesinde 3 haftalık süreçte başarılı sonuçlar alınmakta ve 6 aylık kontrollere devam edilmektedir.

Sürekli Dişlerde Kanal tedavisi

Sürekli dişlerde ki kanal tedavisi ise dişin kök ucunun kapanıp kapanmaması ile alakalı olarak , yani hastanın yaşına göre değişmektedir. Dişler ağız içinde gözüktükten sonra köklerin oluşması yaklaşık 3 sene kadar sürmektedir. Kök uçları gelişimini tamamlamış dişlerde erişkin hastalarda ki gibi bir yol izlerken kök ucunun açık olduğu dişlerde tedavi süreci daha farkı işlemektedir. İlk etapta dişlerin kök ucunu kapatmak daha sonrasında dişin kanal tedavisini bitirmek gerekecektir.

Paylaş : facebook Twitter

Dentamar Ağız ve Diş Sağlığı Poliklinik Hizmetleri © 2017 | Tüm Hakları Saklıdır.