Biberon Çürüğü

Biberon Çürüğü

İlerleyen yaşlarda biberonla beslenen çocuklarda büyük risk altındadır. Özellikle şeker ilavesiz süt bile çürük yapıcı bir gıdadır. Özellikle gece biberon kullanan çocuklarda görülen yaygın çürük durumu tamamen buna bağlıdır. Sütü doğru zamanda doğru miktarda ve katkısız tüketmeliyiz.

biberon_cuOruOguOÇocuklar için gece süt içilmesi neden tehlikelidir?

Anne babaları bu konuda dikkatli olmalılar. Süt çocuklara günde en az yarım litre verilmeli. Ancak bu yatmadan önce yapılmamalı. Gece yatmadan önce yenen her yemek mideyi rahatsız eder. Ancak sütün yapısı bakımından hazımı daha zordur. Gece içirilen süt reflüye davetiye çıkarır. Yatmadan en az 2 saat önce süt içirilmesini ve yemek yenilmesini sonlandırmak gerekir.

Ayrıca diş sağlığı açısından da uyku öncesinde, uykudan uyandırıp içirilen süt veya herhangi bir besin dişlerin çürümesine yol açabiliyor. Dişlerin üzerine yapışıp ürettikleri asit ile diş çürüğü için uygun ortamı hazırlamaktadırlar.

Çocuklar Kendileri Diş Fırçalamaya Ne Zaman Başlar?

Çocuklar için ağız ve diş bakımının önemli adımlarından biri olan diş fırçalama durumu ilk dişlerin ağıza sürmesinden itibaren başlamaktadır. Çocuklar ilk yaşını doldurduğunda çocuk diş hekimine götürülerek ilk diş muayenesi yapılması tavsiye edilir. Bu durumda hem yapısal bir bozukluk olup olmadığı tespit edilebilir hem de aileye gerekli bebek ağız ve diş bakımını nasıl yapması gerektiği, beslenmede nelere dikkat etmeleri gerektiği anlatabilir. Böylelikle başlangıçta doğru bilgilendirmeler ile donatılan aileler çocuklarına daha fazla yardımcı olabilirler.

Paylaş : facebook Twitter

Dentamar Ağız ve Diş Sağlığı Poliklinik Hizmetleri © 2017 | Tüm Hakları Saklıdır.